fbpx
+36 74 674 725
+36 74 674 725

Csefalvay kúria

0
Bemutatkozás

Pincehely Nagyközség Tolna Vármegye északi részén, a Kapos folyó mentén fekszik. Északról és nyugatról bőséges szántóföldek határolják, délről jó minőségű rétek, keleti irányban pedig a Tolnai Hegyhát vonulatai ölelik a települést. A falu mindegyik „bejáratánál” szebb napokat is látott szőlőhegyekkel találkozunk. A településen a mezőgazdaság mellett a szőlőtermesztés is jelentős.

A falut közúton a 61. számú főúton illetve Gyönk és Ozora felől mellékutakon lehet elérni. A településen áthalad és állomással is rendelkezik a Budapest – Pécs vasútvonal.

Pincehely az őskorban is lakott település volt és azt követően is minden korszakban. A törökök alatt elnéptelenedett vidéket az 1690-es évektől lakják újra. Az akkor érkezett magyar. katolikus lakosok voltak elődei a ma itt élőknek.

A pincehelyiek büszkék szép népviseletükre, a pillére, népszokásaikra, vallási életükre, Vörösmarty Mihály Görbői tartózkodására, a jó borokra, régi kis kórházukra és az országban elsőként felállított II. világháborús Hősi emlékműre.

Csefalvay kúria

Az épületet 1800 tájékán építtette Csefalvay Ferenc Tolna vármegyei alispán családja lakhelyéül. 1822 és 1823 között ebben az épületben lakott itt tartózkodása és joggyakornoki ideje alatt Vörösmarty Mihály. A Csefalvay család ezen ágának kihalása után a kúria és a birtok más nemesi családok kezébe került. A századok alatt birtokolta a Bene család, Szluha Sándor, az Őrffyek, utolsó magán tulajdonosa pedig a nyugalomba vonult Dőry Pál Tolna vármegyei alispán, Békés vármegyei főispán és családja voltak. Az 1950-es években a termelőszövetkezet tulajdonába került. Ekkor 4 lakást alakítottak ki. Az akkor kialakított különálló részek ma is megvannak. Az épület jelenleg Pincehely Nagyközség Önkormányzatának tulajdona. Az 1990-es években alakították ki az egyik lakásból a helytörténeti kiállítást és Vörösmarty Mihály emlékszobáját, melyben nagy szerepe volt Horváth Anna nyugalmazott tanítónőnek. A kúria a 2010-es évek végén külső felújításon esett át, 2022-ben pedig a gyűjteménynek helyet adó épületrész belső felújítására került sor.

Az épület belső részében került kialakításra a helytörténeti gyűjtemény és a Vörösmarty emlékkiállítás. A nagy szoba ad helyet Pincehely népi kultúrájának bemutatására. A berendezésnél törekedtünk rá, hogy a régi parasztházak első, tiszta szobáját tükrözze az elrendezés, a berendezés és az összegyűjtött tárgyak. A fali tárlókban megjelennek a népviselet darabjai, álló tárlókban pedig felöltöztetett babákon mutatjuk be a Kapos-Koppány mente selyem bőruha viseletét. A kiállításnak az összegyűjtött irat és képanyag ad helytörténeti jelleget. A népi gyűjtemény kiegészítéseként nagy hangsúlyt fektettünk a Pillére (mely szerepel a megyei értékek sorában), mint a Kapos-Koppány mente egyik legjellegzetesebb darabjának bemutatására. Külön rész található a tágas folyósón a pillék számára. Pillét viselő felöltöztetett babák, a környékbeli településekről kapott szép darabok és egy pillés térkép is segíti a látogatókat a pillék világában való kalandozásban. Számunkra, Pincehely számára fontos ennek a népviseleti darabnak megőrzése és átadása.  A kiállítás helyiségei 2022-ben felújításon estek át. Az összegyűjtött tárgyak bemutatásának első kiállítása ebben a formában az 1990-es években történt. Ebben nagy szerepe volt Horváth Anna nyugalmazott tanárnőnek.

Vörösmarty Mihály a Kúria épületében töltötte napjait joggyakornoki ideje alatt a Vármegye alispánjánál, Csefalvay Ferencnél. Pincehelyen az 1960-as évektől él ismét erősen a Vörösmarty kultusz. Településünk nagy büszkesége és értéke az az egy esztendő, melyet a költő Görbőn, életének egy szép és meghatározó szakában eltöltött. Az őt és itteni tartózkodását bemutató kiállításon eredeti kéziratok másolatai, szobrok, képek, és a Vörösmarty család tulajdonában volt 2 szekrény képezik. A helyi hagyomány szerint a költő az épület falánál, egy abban az időben még csemete fenyő alatt kezdte el írni a Zalán futása című eposzát. A fában sokáig látni is lehetett a költő monogramját. Sajnos a századok alatt ez a fa elöregedett és pár éve ki kellett vágni a megmaradt részeit. Ennek emlékére 2023-ban az Önkormányzat új fát ültetett és kopjafát állított, amely nem csak Vörösmarty Mihályra, hanem az ő egykori fájára is felhívja a látogatók figyelmét.

Cím

PincehelyVörösmarty u. 14.

46.689243 N, 18.444421 E

Képek